رژیم غذایی دیابت از ۱۵ روز به بعد

رژیم غذایی دیابت از ۱۵ روز به بعد

صبحانه : برای صبحانه  یکی از موارد زیر را انتخاب و میل کنید

۱-نان جو یک کف دست با پنیر و گردو با چای سبز کم رنگ و سالاد کاهو و خیار و گوجه فرنگی و پیازبا آبغوره و یا آب لیمو.

۲-لوبیای چیتی و لوبیای سفید که از شب قبل روی شعله ملایم پخته شده باشد،همراه با جوانه ماش و نان جو و کاهو و یا جوانه و برگ لطیف کرفس و یا سالاد خیار وگوجه فرنگی و پیاز.

۳-پاچه گوسفند که چربی آن را گرفته باشید با شربت رب انار یا آب انار تازه و سالاد خیار و گوجه فرنگی و پیاز.

۴-اسفناج پخته با ماست (برانی) نان سنگک و سالاد خیار و گوجه فرنگی و پیاز.

۵- لوبیا چشم بلبلی آب پز را با لیموترش تازه و روغن زیتون بکر با کمی گلپر برای صبحانه می توانید استفاده کنید.

۶- یک عدد سیب ، هویج  و…را بصورت درشت رنده کرده و با یک قاشق مربا خوری عسل و یک قاشق غذا خوری پودر بادام خام پوست کنده مخلوط کنید . در صورت تمایل می توانید آب نصف لیمو ترش تازه را به مخلوط آماده شده اضافه کنید و آن را بعنوان صبحانه  میل کنید

۷- ارده دوقاشق غذا خوری + روغن زرد یا کره محلی گاو یک قاشق غذا خوری + شیره انگور یا عسل نصف قاشق غذا خوری

 

 

ناهار و شام : برای ناهار و شام  یکی از موارد زیر را انتخاب و میل کنید

 

۱-آش جو :مقداری جو و لوبیای سفید روی شعله ملایم با نمک و کمی پیاز پخته شود .هنگام مصرف کمی روغن زیتون با چاشنی آبغوره یا آب لیمو و قره قوروت همراه کرده میل کنید.

۲-آش آبغوره:
مواد لازم: جوی پوست کنده ۱ پیمانه، عدس ۱ پیمانه، برنج ۱ پیمانه، ماش ۱ پیمانه، گندم با پوست ۱ پیمانه، سبزی آش ۱ کیلو، پیاز متوسط ۱ عدد، زرشک ۲ قاشق غذاخوری، سیر تازه ۱ حبه، نمک و فلفل و زردچوبه، زنجبیل و زیره به مقدار لازم. روغن زیتون یا کنجد یک استکان، پونه کوهی ۱ قاشق غذاخوری. سبوس گندم ۱ قاشق غذاخوری.

طرز تهیه: حبوبات را که از شب قبل خیس کرده ایم همراه با پیاز خرد یا خلال شده روی حرارت قرار داده اجازه می دهیم تا به آرامی بپزد. سپس سبزی خرد شده و زرشک را به همراه نمک و ادویه جات به آن اضافه می کنیم و وقتی که کاملاً پخت و جا افتاد در انتها روغن زیتون یا کنجد و آبغوره را به غذا اضافه می کنیم. این غذا عامل بسیار مفیدی برای کاهش فشار خون و نیز رفع غلظت خون است و برای بیماران کبدی نیز بسیار مفید می باشد.

۳-سوپ گشنیز :سبزی گشنیز، شنبلیله، کرفس، جعفری با کمی عدس و یک قاشق برنج و ماهیچه گوسفندیا مرغ یا خروس خانگی بدون چربی با آلوی بخارا یا آلوچه با چاشنی آبغوره با قره قوروت.

۴- خوراک بامیه:

۲۵۰ گرم بامیه ریز یا خلال شده + یک عدد فلفل دلمه + یک عدد پیاز خلال شده+ ۲ عدد گوجه متوسط خرد شده + ۲ حبه سیر خلال شده + یک عدد سیب زمینی خرد شده + نمک، فلفل، زردچوبه و زنجبیل همه موارد را در ماهیتابه ریخته + یک لیوان آب و کمی روغن کنجد در ماهیتابه را ببندید بگذارید به آرامی پخته شود. در نهایت کمی هم رب اضاه کنید.

۵-خوراک لوبیا چشم بلبلی

مثل عدسی پخته می شود لوبیا+ یک عدد پیاز خرد شده + چند حبه سیر+ نمک و ادویه. در هنگام مصرف کمی گلپر استفاده کنید.
۶-سالاد لوبیا چشم بلبلی:

مواد لازم: کاهو یک عدد+ لوبیا چشم بلبلی پخته نصف پیمانه+ سیب زمینی پخته و خرد شده یک عدد + سیب زمینی ترشی پخته و خرد شده متوسط ۲ عدد + هویچ رنده شده ۱ عدد+ تخم مرغ آبپز رنده شده ۱ عدد، پونه، نمک، آبلیمو + روغن زیتون یا کنجد. در صورت تمایل چند قاشق جعفری خرد شده اضافه کنید.

۷-سالاد کرفس:
کاهو۱ عدد خرد شده+ چند عدد ساقه جوان کرفس خیلی ریز خرد شده هویچ رنده شده ۱ عدد + یک یا دو حبه سیر ریز رنده شده+ ۳ الی ۴ قاشق جعفری خرد شده + پونه، نمک و آبلیمو و چند قاشق روغن زیتون. در صورت تمایل می توانید از زیتون، کشمش و بادام و جوانه گندم نیز استفاده کنید.

۸-خوراک مرغ با سبزیجات:
نصف سینه مرغ+ ۳ عدد هویج+ ۱ عدد پیاز بزرگ+ ۲ عدد کدو سبز+ ۵ حبه سیر + ۳ عدد گوجه فرنگی+ ۱ عدد سیب زمینی + ۱ عدد فلفل دلمه+ نمک و فلفل و زردچوبه + ۱ لیوان آب. همه مواد را حلقه حلقه کرده و به همراه یک لیوان آب بگذارید به آرامی بپزد.

۹-لوبیا پلو با شوید

این غذا مثل شوید باقالی پخته می شود ولی بجای باقالی از لوبیا چشم بلبلی که حاوی انسولین گیاهی است استفاده می شود.

۱۰-سوپ لوبیا چشم بلبلی:
جو پرک ۲ پیمانه+ لوبیا چشم بلبلی ۱ پیمانه + پیاز ۱ عدد. سبوس گندم یک قاشق غذا خوری هویج رنده یا ریز خرد شده ۱ عدد، آلو بخارا ۲۰ عدد، زرشک ۲ قاشق غذاخوری، سبزی آش نیم کیلو، فلفل، زردچوبه زنجبیل به میزان لازم. در هنگام مصرف از پونه یا زیره و کمی روغن زیتون یا کنجد استفاده کنید.

۱۱-سوپ کرفس:
ساقه ی ترد کرفس ۴ عدد+ هویج متوسط ۲ عدد+ نخود فرنگی ۲۰۰ گرم جوی پوست کنده یا پرک ۱ پیمانه، گشنیز و جعفری ۱۵۰ گرم، پونه کوهی ۱ قاشق غذا خوری+ پیاز متوسط ۱ عدد، روغن زیتون ۵ تا ۷ قاشق غذاخوری+ نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم+ آب لیمو ترش تازه.

طرز تهیه:
ابتدا جو را به همراه چند لیوان آب در یک ظرف مناسب روی حرارت قرار دهید تا بجوشد، سپس ۳ ساقه از کرفس ها را خرد کرده و به همراه پیاز خلال شده و هویج خرد شده به جو اضافه کرده و بگذارید با حرارت ملایم بپزد، در انتها یک ساقه کرفس باقی مانده را به صورت درشت رنده کرده و به همراه سبزی خرد شده، نمک و فلفل و زردچوبه به سوپ افزوده و اجازه دهید تا جا بیفتد و به همراه روغن زیتون آب لیمو ترش تازه میل کنید.

۱۲-قلیه ی گوشت:
مواد لازم: گوشت گوسفندی ۳۰۰ گرم، نخود یک پیمانه، لوبیا چشم بلبلی یک پیمانه، بلغور گندم ۱/۵ تا ۲ پیمانه پیاز متوسط ۳ عدد ،سیر ۱۰ حبه، تمر هندی یک بسته، نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم.

طرز تهیه:
گوشت + پیاز+ نخود و لوبیا را با هم می پزیم و درآخر سر بلغور گندم را به مواد اضافه می کنیم تا لعاب آن مانع پختن دیگر مواد نگردد. در این هنگام سیرها را کوبیده یا رنده کرده به قلیه اضافه کنید تا پخته شود پس از اینکه همه مواد پخته و جا افتاده شد. نصف تمر هندی را در آب حل کرده صاف کنید و به قلیه اضافه کنید در صورت تمایل می توانید تمام بسته تمر هندی را حل و به مواد اضافه کنید. زیرا باعث ترش شدن قلیه می شود و این بستگی به ذائقه ی شما دارد. قلیه یک غذای لعاب دار و غلیظ می باشد.

۱۳-آش جو با جگر سفید :مقداری جو همراه با نخودو لوبیا و کمی جگر سفید گوسفند روی شعله ملایم با نمک و پیاز پخته شود. هنگام مصرف کمی روغن زیتون با چاشنی آبغوره یا آب لیمو همراه کرده میل کنید.

۱۴-کلم سنگ (قمری): گل کلم، کرفس،لوبیا سبز، شلغم،ریواس، کنگر، گوجه فرنگی،کمی گوشت گوسفند یا مرغ یا خروس خانگی بدون چربی روی شعله ملایم با نمک و زرد چوبه و پیاز پخته شود از مواد فوق هر کدام که تمایل دارید و یا در دسترس می باشد انتخاب کنید .اضافه کردن قره قوروت هنگام خوردن توصیه می شود.

۱۵-نخود آب:مقداری نخود با آب و نمک روی شعله ملایم خوب پخته و هنگام مصرف کمی روغن زیتون با چاشنی آب لیمو همراه کرده میل کنید.

۱۶-مقداری کدو که با گوجه و کمی برنج و سبزی گشنیز و جعفری روی شعله ملایم پخته شده باشدو همراه با آن ساقه لطیف کرفس میل شود.

۱۷-کته گشنیز (شام):برنج خشک ۳ قاشق غذاخوری ،گشنیز ۵ برابروزن برنج ،بصورت کته پخته شود.گوشت خروس یا جوجه خروس خانگی یا کبک با پیاز و نمک و زردچوبه آب پز شده یا میگو یا ماهی تازه صید شده غیر پرورشی،گوسفندبدون چربی همراه با سالاد کاهو و خیار و گوجه فرنگی و کمی قارچ خام میل کنید .چاشنی شربت رب انار ترش یا آبغوره خانگی یا آب لیمو ترش یا ذغال اخته و امثال آن.

۱۸-کته شوید :مانند شماره ۷ انجام دهید. (شام)

۱۹-قلیه ماهی :با سبزی قلیه و تمبر هندی روی شعله ملایم پختهو با نان سنگک یا جو میل کنید.

۲۰-میگو که با سبزی جعفری و نعناع و گشنیز و یا هر سبزی خورشتی دلخواه پخته و با نان سنگکوجو میل کنید.

۲۱-آش شلغم :آش رشته یا شوروا که با شلغم پخته شده باشد همراه با کاهو و ساقه لطیف کرفس میل کنید.

۲۲-آش زرشک :سبزی خورشتی و گوشت گوسفندو زرشک با هم روی شعله ملایم پخته شود و با نان سنگک یا جو میل کنید .به جای زرشک می توان از انار استفاده نمود.

۲۳-آب گوشت بدون چربی ،نخود و لوبیا و عدس با گوشت گوسفند بدون چربی و لیمو عمانی و گوجه فرنگی پخته و با نان جو میل کنید.

۲۴-قارچ آب پز با نان سنگک یا نان جو و سالاد خیار و گوجه فرنگی با آبغوره میل کنید.

۲۵-لوبیا رشتی :لوبیا چند ساعت در آب گرم خیس بخورد تا پوست آن کنده شود و روی شعله ملایم با سبزی شوید پخته شود .هنگام مصرف مانند

خورشت با برنج یا خورشت با نان سنگک همراه با سالاد خیار و گوجه فرنگی میل کنید

۲۶-سیراب وشیردان گوسفند بدون چربی که پرزهای آن را نگرفته باشید با نمک و پیاز و زرد چوبه روی شعله ملایم بپزید و همراه با چاشنی آب لیمو یا آبغوره یا سرکه میل کنید.

۲۷-پاچه گوسفند که چربی آن را گرفته باشید همراه با شربت رب انار یا آب انار تازه و سالاد کاهو و خیار و گوجه فرنگی میل کنید.

۲۸-خورشت ذغال اخته:مانند خورشت انار و زرشک تهیه می شود.
۲۹-خورشت ریواس و کنگر:مانند خورشت انار و زرشک تهیه میشود.

پس از صرف هر یک از غذاهامصرف یک لیوان شربت های زیر:

طرز تهیه شربت های زیر به این ترتیب است که آب میوه های فوق را گرفته و روی شعله ملایم بجوشانند تا قوام گیرد و غلیظ شود .هنگام مصرف با کمی آب رقیق کرده تناول کنند .اسفرزه با آب معمولی مخلوط شود ونباید جوشانده شود.

شربت ذغال اخته، شربت ریواس، شربت چاغاله بادام،شربت آبغوره رب انار، شربت اسفرزه.

توصیه مهم : افرادی که دوست ندارند از فراورده های حیوانی استفاده کنند , می توانند از گیاه خواری مطلق استفاده کنند. به عنوان مثال می توان به جای پاچه گوسفند از بامیه گیاهی استفاده کرد و به جای سیرابی و شیردان گوسفند از هویج فرنگی و گشنیز و اسفناج.

تهیه وتدوین:دکتر عارف قنبر زاده  
فارغ التحصیل از دانشگاه برلین آلمان

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

 

نکاتی درباره درمان دیابت(قند خون)
انسولین  یکی از ترشحات لوز المعده برای تنظیم قند بدن است، در اثر کم کاری این غده و کم شدن انسولین، شخص مبتلا بمرض قند میشود. درآب شلغم نیز انسولین گیاهی به مقدار زیادی وجود دارد و نوشیدن آب شلغم را به کلیه مبتلایان به دیابت توصیه مینماییم.
یکی از این خوراکیها که دارای انسولین میباشد هویج است که خوردن آن سبب میشود شخص مبتلا به دیابت نشود و چنانچه شخص مبتلا شد خوردن آب هویج و زردک در درمان دیابت نقشی موثر دارد.
خوردن توت، مخصوصا توت خشک با آنکه قند دارد برای معالجه مرض قند نافع است
همچنین میوه قره قات نیز که در آذربایجان میروید در معالجه بیماری قند نقش بسزا دارد
میوه ها و سبزیهایی که دارای ویتامین( ث )میباشند در تنظیم قند خون(دیابت) موثر بوده و در معالجه و عدم ابتلا به این مرض نقش بزرگی دارند. این ویتامین در نسترن وحشی، فلفل سبز، آب نارنج و آب لیمو، گوجه فرنگی بمقدار زیاد موجود است و نیز در بادام،سیب، زردآلو، موز، خربزه، انار، هلو، گلابی، جعفری، نخود، تره تیزک، توت فرنگی، دارابی، انبه و نارنگی پیدا میشود.
قره قات نیز دارای مقداری از این ویتامین میباشد اگر میخواهید از دیابت در امان باشید خوردن این مواد را فراموش نکنید و نیز افراط را جایز ندانید.
خوردن میوه و غلات و سبزیهایی که ویتامین( ب )دارند برای عدم ابتلا و معالجه دیابت لازم اند:
غلات مانند : گندم، جو، چلتوک، ذرت، ارزن مخصوصا سبوس آنها مخزن ویتامین( ب )میباشند
میوه جات و سبزیجات مانند : پیاز، هویج، کاهو، کاسنی، اسفناج، کلم، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، هلو، خرما، موز، نارنج، دارابی، بادام، فندق، گردو و زردآلو
جوشانده جوانه جو دارای این خاصیت است که مانع عفونت معده میشود و از رشد میکربهای حصبه، اسهال و وبا جلوگیری میکند و سایر میکربهای موذی معده ای را میکشد و از همه مهمتر اینکه در جو سبز شده، انسولین گیاهی بمقدار زیاد وجود دارد که قند خون(دیابت)را پایین می آورد
پیاز خام : پیاز خام نیز یکی از غذاهای ضد عفونی کننده است و معده و روده ها را از عفونت گوشت پاک میکند و دارای انسولین نباتی است و دیابت را معالجه میکند و از ابتلا آن جلوگیری میکند
آب شلغم : استفاده از انسولین های گیاهی بطور خام نتیجه بهتری دارد و مخصوصا نوعی که در شلغم است در اثر پختن از بین میرود و برای معالجه دیابت آب شلغم را گرفته و با مایعات دیگر مخلوط کرده و بنوشید تا گواراتر باشد.
کاهش قند خون با زنجبیل درمانی

زنجبیل، چاشنی محبوبی است که علاوه بر طعم خوش، خواص دارویی و درمانی نیز دارد. خواص درمانی این چاشنی از دیرباز شناخته شده بوده و در درمان بسیاری از بیماری‌ها از سرماخوردگی گرفته تا دردهای مفصلی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

اما به گزارش مجله پریونشن، اکنون و بر اساس مطالعه جدیدی که محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید صدوقی یزد انجام داده اند، معلوم شده است مصرف زنجبیل می تواند قند خون را در بدن افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، پایین بیاورد.

 

رابطه‌ی کمبود خواب و بیماری دیابت
دانشمندان به‌تازگی در تحقیقی به این نتیجه رسیده‌اند که کمبود خواب خطر ابتلا به بیماری دیابت را افزایش می‌دهد. کم‌کاری لوزالمعده و کاهش سوخت و ساز بدن هنگام استراحت از دلایل این پدیده است.

دانشمندان دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد همراه با بیمارستان Brigham and Women’s Hospital، که با دانشگاه هاروارد همکاری می‌کند، برای انجام این تحقیق ۲۱ شرکت‌کننده را به مدت ۶ هفته در بیمارستان نگهداری کردند. آنها در این مدت بر زمان خواب و بیداری این افراد هدفمندانه تاثیر گذاشتند.

این دانشمندان در نشریه‌ی علمی Science Translational Medicine از رابطه‌ی بین کمبود خواب و بیماری دیابت گزارش می‌دهند.

کاهش سوخت و ساز بدن و عملکرد لوزالمعده

پژوهشگران هاروارد برای انجام تحقیق خود زمان، طول خواب و تغذیه‌ی شرکت کنندگان را مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان در ده روز اول آزمایش اجازه داشتند حدود ۱۰ ساعت در روز بخوابند.

در طول سه هفته پس از آن، دانشمندان زمان خواب آنها را به ۵ تا ۶ ساعت در روز کاهش دادند. آنها باید در بعضی اوقات شب و در مواقع دیگر در طول روز می‌خوابیدند.

کمبود خواب و همچنین خواب نا منظم باعث شد که سوخت و ساز بدن این افراد هنگام استراحت کاهش یابد. افزون بر این، بنا بر اندازه‌گیری دانشمندان، میزان گلوکز خون شرکت کنندگان پس از صرف غذا افزایش یافته بود. دلیل این امر آن است که غده لوزالمعده انسولین کمی تولید کرده و همین باعث افزایش قند خون و در نهایت بیماری دیابت می‌شود.

بهترین زمان خواب شب است

علائمی که ناشی از ریتم نامنظم خواب یا کمبود خواب بودند، پس از خواب کافی شرکت کنندگان به مدت نه روز ناپدید شدند. نتایج این تحقیق، نتایج تحقیقات پیشین را نیز تایید می‌کنند.

بر اساس تحقیقات پیشین، کسانی که شب کار هستند، ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری دیابت دارند. به هر حال این امر اثبات شده است که خواب کافی برای سلامتی انسان مهم است و بهترین زمان خوابیدن شب است.

دیابتی‌ها! چای و قهوه مصرف نکنند
گروهی از پژوهشگران آمریکایی معتقدند: کافئین، قند خون را بالا می‌‌برد. به همین دلیل به افرادی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند توصیه می‌شود نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل چای و قهوه کمتر مصرف کنند.

چای و قهوه هم گویا برای دیابتی‌ها ضرر دارند. اگر با شیرینی همراه شوند، آنگاه دیگر …
کمتر چای و قهوه بنوشید یا اگر می‌توانید اصلا ننوشید! گروهی از پژوهشگران آمریکایی برای نخستین بار ارتباط مستقیم کافئین و قند خون را بررسی کرده‌اند. این گروه معتقدند قهوه، ‌چای و سایر نوشیدنی‌هایی که حاوی کافئین هستند سوخت‌وساز گلوگز را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
جیمز د لانه از دانشگاه پزشکی دانشگاه داک و یکی افراد تیم می‌گوید :«ما دقیقا نمی‌دانیم که کافئین چطور قند خون را بالا می‌برد؛ در این مورد چند تئوری مختلف وجود دارد.»
این پژوهشگران، گروه‌های مختلفی از داوطلبان مبتلا به مرض قند نوع دوم را به مدت ۷۲ ساعت زیر نظر گرفته‌اند، البته داوطلبانی که نیاز به تزریق انسولین نداشته‌اند. در این ۷۲ دو ساعت هیچ تغییری در برنامه روزانه داوطلبان داده نشده. افراد مطابق معمول قرص دیابت‌شان را مصرف می‌کردند و اجازه داشتند فعالیت‌های روزانه مثل ورزش را هم انجام دهند.
غیر از وعده غذایی صبحانه که یک لیوان نوشیدنی مخصوص بوده، داوطلبان می‌توانستند هر چه میل دارند در طول روز بخورند. تنها موردی که به این برنامه اضافه شده، مصرف روزانه یک عدد کپسول بود. کپسول‌های حاوی کافئین و کپسول‌های پلاسبو.
داروهای پلاسبو کاملا بی‌تاثیرند اما به بیمار گفته نمی‌شود که داروی پلاسبو مصرف کرده. داوطلبان روز نخست کپسول حاوی کافئین مصرف کرده‌اند که کافئین آن برابر با کافئین موجود در چهار لیوان قهوه تنظیم شده بود.‌ کپسول روزهای بعد پلاسبو بوده است.
برای اندازه‌گیری مرتب قند خون، پژوهشگران زیر پوست این افراد قطعه الکترونیکی کوچکی کار گذاشتند. نتیجه تحقیق نشان می‌دهد: پس از مصرف کپسول قند خون حداقل حدود ۸ درصد افزایش پیدا می‌کند. اگر کپسول پس از صبحانه مصرف شود ۹ درصد، پس از نهار ۱۵ درصد و پس از شام حتی تا ۲۶ درصد قند خون را بالا می‌برد.
از نظر پژوهشگران یکی از مواردی که جای تحقیق بیشتر دارد، تأثیر کافئین در پروسه متابولیسم قند است. پژوهشگران حدس می‌زنند کافئین خروج قند از خون را کند می‌کند. غیر از این نکته، پس از مصرف کافئین آدرنالین بیشتری در خون آزاد می‌شود. آدرنالین هورمون استرس است و قند خون را هم بالا می‌برد.
با وجود این نمی‌توان با قطعیت گفت که مبتلایان به دیابت نوع دوم نباید کافئین مصرف کنند. اما این امکان وجود دارد که با کاهش مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین، قند خون را بهتر کنترل کرد.

                                                                                    

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  1. مژگان گفت:

    سلام خسته نباشید اقای دکتر کانال تلگرامی هم دارند راه ارتباط با ایشون چیست من امروز اشنا شدم با رژیمشون به نظرم خیلی عالی بود من خودم دیابت دارم و هر رژیمی میگیرم فایده نداره میخام طبق دستورات اقای دکتر عمل کنم لطفا راهنماییم کنید

دیدگاه خود را به ما بگویید.